Το εθνικό μουσείο της Σκωτίας, είναι στα 20 πρώτα αξιοθέατα σε επισκέπτες παγκοσμίως. Με μία εκπληκτική συλλογή πάνω από 20 χιλιάδες εκθέματα που θα σας ταξιδέψει στην ιστορία της Σκωτίας.
Το μουσείο δόθηκε πρώτη φορά στο κοινό το 1866 μεγαλώνοντας την δεκαετία του 1930. Πλέον ανακαινισμένο από το 2011 με 16 γκαλερί κάθε χρόνο φιλοξενούν πάνω από 1,85 εκατομμύρια τουρίστες.
Ένα διαδραστικό μουσείο, ιδανικό και για παιδιά, καθόλου βαρετό και με δωρεάν είσοδο. Αν έχετε χρόνο πιείτε κ ένα καφέ στον τελευταίο όροφο. Φανταστική θέα.